Iszol eleget? Így tudod rávenni magad arra, hogy több vizet igyál a nyári melegben
Az emberi szervezet egyik legfontosabb mozgatórugója a folyadékpótlás. Víz alkotja a sejt- és testnedvek jelentős részét. Az orvostudomány mai állása szerint az emberi szervezet nem éli túl a vízhiányt 2-3 napnál. Ha nem iszunk elege,t testünk egy darabig nem jelez, bár már szomjazik, majd eljön az az állapot, amikor már szomjúságérzetet jelez.
Ha eljutsz erre a pontra, akkor tudd: ekkor már elkéstél az ideális hidratálással. Persze mindent lehet pótolni, ennek megvan a maga módja is, amiről ebben a korábbi cikkünkben olvashatsz.
Mennyi folyadék távozik el szervezetünkből egy nap során?
Mi az, amivel folyadékot ürítünk ki a szervezetből?
Adja magát az első: a vizelettel! Naponta vizelet formájában nagyjából 1.5 liter folyadék ürül, hitted volna?! A széklet körülbelül 1 deci folyadékot vesz ki testünk vízmennyiségéből. Viszont a meleg idővel megemelkedik a bőrön keresztüli párolgás (kb. 4 dl) és az izzadás mennyisége is, mely további fél liter folyadékveszteséget jelent.
Mennyi vízre van szükségünk?
Alapvetően eltérő mindenki vízigénye, ami nem azt jelenti, hogy mindenkinek más vízmennyiségre van szüksége, ez pusztán csak annyit jelet, hogy mindenki máskor érzékeli a szomjúságot. Az emberi szervezet vízszükséglete nagyon is meghatározható az életkor, a nem és a testsúlykilogramm függvényében. Nőknek, férfiaknak és a gyerekeknek is más a vízszükségletük. Általánosságban azonban elmondható –látva fent a napi vízvesztés mennyiségét- 2.5 liter vízre minimum mindenkinek szüksége van egy nap során.
De sokszor elfelejtünk inni az étkezések előtt, után; otthon hagyjuk a kulacsunkat, elvisz a más tennivaló lendülete és már csak a szomjúságot érzékeljük.