Színre színt

Borítókép: Színre színt
Nem kell vagyonokat költened, ha új árnyalatokat szeretnél látni a hajfürtjeidben. A házilagos hajfestés ma már pofonegyszerű, az eredmény pedig jobb, mint valaha.

Semmi nem változtatja meg drámaibban a külsődet, mint egy új hajszín. Akár eggyel világosabb, fénylő árnyalatra vágysz, akár az éppen őszülni kezdő tincseidet szeretnéd elfedni, vagy egy melegebb árnyalattal feldobni seszínű hajadat – máris éveket fiatalodtál, arról nem is beszélve, hogy frissebbnek, ápoltabbnak érzed magad. Amennyiben a hajad jó állapotban van – ez igen fontos alappillér, hiszen ellenkező esetben talán rontasz a helyzeten –, otthoni hajfestéssel is megpróbálkozhatsz, megtakarítva a fodrászra költött pénzt és időt. A házi hajfestékek mára olyan technikai fejlődésen mentek át, hogy nem teszik tönkre a hajat, sőt, a legtöbbjük ápoló hatóanyagokat is tartalmaz. A színek és árnyalatok arzenálja pedig az egész procedúra talán legnehezebb feladata elé állít, mert most jön a kérdés: melyiket válasszam?


Semmi nem változtatja meg drámaibban a külsődet, mint egy új hajszín

Mit mond a szakember?
„Ne hagyd, hogy elcsábítson a dobozon mosolygó lány, vedd inkább figyelembe saját haj- és arcszínedet, és a legfontosabb, hogy maradj a realitás talaján. Sokan azt hiszik: fél-háromnegyed óra alatt, egy kis otthoni kézügyességgel elérhetik, amit a dobozon látnak. Nos, általában így is van. A házi hajfestékek akkor válnak be, ha kicsit világosítani vagy sötétíteni akarsz a hajszíneden, melegebb árnyalatot szeretnél, el akarsz tüntetni pár ősz szálat, esetleg egy-két színes, melírozott csíkot vetnél be. Ha azonban ennél komolyabb változtatást tervezel, például az alapszínedtől sok árnyalattal eltérő, többlépcsős, vadi új hajszínt, vagy ha a hajadnak nagyobbik fele megőszült már, inkább fordulj fodrászhoz.”

A megfelelő szín kiválasztása
Íme néhány tökéletesítő tanács, hogy a neked való tónust csípd el. Válassz az egyéniségedhez illő árnyalatot, ha nem bírod a feltűnést, maradj a természetes színeknél, ellenkező esetben persze belehúzhatsz, de a hajad saját színénél két-három árnyalatnyival ne legyen se sötétebb, se világosabb a tervezett szín. Ha lapozgatod a magazinokat, és megtetszik egy modell, egy híresség hajszíne, tépd ki, vagy jelöld be az oldalt. Amennyiben nem tűnik irreálisnak a változtatás (emlékszel? két árnyalat különbség!), keresd az egyező színt az illatszerbolt polcain. A bőröd tónusát is vedd számításba. Ha sötét vagy kreol bőrű vagy, maradj például a meleg, vörös színeknél. A sárgás bőrtípusnak is a sötétebb színek, a melegebb tónusok válnak be, mondjuk a gesztenyebarna. A rózsaszínes arcbőr viszont a semleges homokszínt, a vörösesszőkét és a mély csokoládébarnát vonzza, a vörös és aranyszőke árnyalatokat valósággal taszítja. A sápadt vagy világos bőrszínnek viszont bármilyen szín jól áll, a feketétől egészen a platinaszőkéig.

Festés alatt, festés után
A leírást mindig alaposan olvasd el. Vedd a fáradságot egy hajtincsen elvégzett próbához, hátha allergiás vagy a festékre. A hajad tövénél körben kend be vazelinnel a bőrödet, hogy a festék ne tudjon beleivódni, vagyis ne fogja be körbe a bőrt, csak a hajadat. Semmilyen esetben ne hagyd hosszabb ideig a hajadon a festéket, mint amennyit előír a termék csomagolása. Alkalomról alkalomra válaszd ugyanazt a terméket, mert más-más típusú festék más-más eredményt hozhat. (Persze ez alól kivétel, ha elsőre nem a várt eredmény született.) A legtöbb festékben van már utókezelő, színvédő, ápoló hajmosó is. Ha ilyen festéket vettél, nem kell mást használnod, csak formázó és finishing (lakk, vaksz, zselé) terméket. Amennyiben szükséges, válassz olyan sampont és balzsamot, melyet kifejezetten festett haj színvédelmére, ápolására fejlesztettek ki. Így elkerülheted, de legalábbis minimálisra csökkentheted a szépen festett, ragyogó színed fakulását. Mi szeretjük a Nivea: Hair Care gránátalma- és golgotavirág-kivonattal készült UV-szűrős Brillant Colour ragyogó hajszín samponját (549 Ft) és hajbalzsamát (549 Ft). A festéstől számított 24 órán belül ne moss újból hajat, ennyi idő kell igazából a festéknek, hogy tökéletesen és tartósan befedje a hajszálakat. Ha úgy érzed, festett szálaidra jól jönne még egy olyan hajkrém, mely extra ragyogást, és hidratáltságot ad, oszlass el még nedves hajadon egy szőlőszemnyit a Dove: Silk & Straight Fluidból (649 Ft).

Színskála
A megfelelő árnyalat kiválasztása mellett azt sem árt eldöntened, hogy mennyi ideig tartson a festék. Íme a színkalauz:

Színező sampon
Ha ilyen sampont használsz, felerősödik a hajad színe és fényessége. A terméket gyakori használatra fejlesztették ki, kifejezetten abból a célból, hogy kiemelje a kívánt színt. Használhatod természetes, festett, színezett és melírozott hajra. Barnáknak és vöröseknek ajánljuk a fahéjkivonatot tartalmazó Sunsilk szenvedélyes vörösét (369 Ft, kapható minden alapszínben).

Kimosható hajfesték helyett sokoldalú színező
Változnak az idők és az igények, így a kimosható hajfesték is kiment a divatból. Régebben ezek a – főleg a tizenéves korosztály számára készült – fajták egy-két hajmosás után lekoptak, és mivel nem tartalmaztak szőkítőt, az eredetinél világosabb árnyalatot nem lehetett velük elérni. Most lágy színezővel próbálkozhat a merész, de mértékletes korosztály, mégpedig egy olyan muntifunkcionális krém hajfestékkel, mellyel a termék csomagolásán precízen kiszámított keverési arányt követve lehet színezni lágyan, intenzíven, de ha tetszik, tartósra is festhető a haj (egyazon termékkel). A Profiwell: Variations Colors igen ígéretes darab, ráadásul egy áráért két adagot adnak (949 Ft).

Féltartós hajfesték
Az első generációs féltartós festékek általában hat-hét hajmosásig tartottak ki, a sötétebb haj színét élénkítve, és az ősz szálakat elfedve, de világosítani ezzel sem lehetett. Ma már szinte csak olyan féltartós festék van, amely hosszabb ideig, akár 24 hajmosás után is megmarad a hajon. Ilyen például a kímélő, ammóniamentes Schwarzkopf: Palette, melynek segítségével tartós színt érhetsz el (559 Ft).

Tartós hajfesték
Természetesen tartós festéssel lehet a legjobban elfedni az őszülő tincseket. Ebből a fajtából az eredetinél sötétebb és világosabb színt is bátran választhatsz, mivel a festékben található vegyületek kiszívják a hajszálakból a természetes festékanyagot. Ha tartós festékkel dolgozol, általában hat-nyolchetente újra kell festeni a hajadat a tövénél.
Próbáld ki az intenzív, tartós színt adó, zselés állagú, tápláló-védő hajöblítővel csomagolt L’Oréal: Fériát (1499 Ft)!

Kíváncsiak vagyunk a véleményedre! Gyere a FÓRUMba!

Szívesen olvasnál még a témáról, esetleg megosztanádvelünk házi-hajfestési tapasztalataid? Kattints ide!

Színezett hajformázó hab
Apró, de annál hasznosabb társ lehet a kimosható hajszínező, mely egyben formázó hab is. Ha erőteljes változást nem hoz is, de a fáradt haj életre keltését mindenképp elérheted vele. Ajánlatunk a Londa: Color Trend Color Styling Mousse (599 Ft), mely öt különböző színben kapható.

Vajon biztonságos?
Az olyan népszerű rémtörténetekkel ellentétben, amelyek a hajfestékek és a rák, illetve egyéb szörnyű betegségek kapcsolatával riogatnak, tudományos eredmények garmadája igazolja, hogy a festékek biztonságosak. Az EU-ban nemrégiben betiltottak néhány terméket, ami a bulvársajtó berkeiben kisebb pánikhangulatot váltott ki, de az angol Cosmetic Toiletry and Perfumery Association mindenkit megnyugtatott. Egy a fontos, hogy a termékeket a használati utasításnak megfelelően alkalmazzuk, és mindig végezzük el a bőrallergiatesztet.