A gyomrod könyörögve kéri: 4 ételtípus, ami csodát tesz a bélmikrobiommal

Borítókép: A gyomrod könyörögve kéri: 4 ételtípus, ami csodát tesz a bélmikrobiommal Forrás: Anete Lusina/Pexels
A következő alapanyag jobban befolyásolják a bélrendszer és így az emésztésed egészségét, mint azt elsőre gondolnád.

A bélrendszer és az emésztés egészsége jó ideje felkapott téma nemcsak a világhálón, de még a TikTokon is. Azt már tudjuk, hogy a fehérje elengedhetetlen az izmok építéshez, a hormonok gyógyulásához és az egészséges anyagcsere fenntartásához, a tanulmányok pedig nemrég azt is kimutatták, hogy az étkezéssel bevihető fehérjék nagyban befolyásolhatja az egészséges bélmikrobiomot.

Hogyan befolyásolja a fehérje a bélrendszer egészségét?

„A fehérjék az emésztés során aminosavakra bomlanak le, és ezeket az aminosavakat a szervezet a különféle módon használja fel. A megfelelő emésztés kulcsfontosságú a bélrendszer egészsége szempontjából, mivel biztosítja a tápanyagok hatékony felszívódását és a salakanyagok megfelelő eltávozását” - mondja a szakember. Az elfogyasztott ételekből és italokból származó tápanyagok feldolgozása mellett emésztőrendszerünk megvéd minket a káros betolakodóktól is, mivel az immunrendszerünk közel 80 százaléka a vékony- és vastagbélben található. Testtömeg-kilogrammonként naponta körülbelül 0,8 gramm fehérjét kell elfogyasztanod ahhoz, hogy maximálisan kihasználhasd a bennük rejlő előnyöket.

Nem minden, az étkezés során bevitt fehérje járul hozzá az egészséges bélmikrobiomhoz...

A 2022-es tanulmány megállapította, hogy az állati eredetű táplálékforrásokból, például tojásból, tejtermékekből, fűvel táplált húsokból és a halakból származó fehérjék jobb hatással lehetnek a bélmikrobiótára - azaz a bélflórára -, mint az olyan növényi eredetű táplálékforrások, mint mondjuk a bab, a dió, a gabonafélék vagy a szója. „Általánosságban elmondható, hogy az állati eredetű fehérjék gyorsabban szívódnak fel, mint a növényi eredetűek, így kevesebb olyan mellékhatással járnak, mint például puffadás és gázképződés” - teszi hozzá a szakember. Másrészt: „Néhány növényi alapú fehérje, például a diófélék és a magvak jelentős mennyiségű rostot tartalmaznak, melyek jótékony hatással van a bélrendszerre, míg egyes állati eredetű fehérjék, például a vörös húsok jelentős mennyiségű zsírt tartalmazhatnak, ami túl sok lehet, így negatívan befolyásolhatja a mikrobiomot” - teszi hozzá. Összefoglalva tehát, mind az állati, mind a növényi eredetű fehérjéknek különböző bélrendszeri előnyei vannak, így a mind a kettő fontos és kikerülhetetlen a bélrendszer egészsége szempontjából. A feldolgozott fehérjékkel azonban vigyázni kell, mind a felvágottak, mind a vegán "hússzerű" termékek esetén, mivel ezek olyan adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmazhatnak, amelyek megzavarhatják a bélrendszer egészségét esetleg komolyabb gyulladásokat okozhatnak. Mindenki számára más és más tápanyagok a megfelelőek, hiszen mások az egyéni preferenciáink, arról nem beszélve, hogy az étrendi érzékenységeket sem szabad félvállról venni, sőt mi több, tőlük függ az, hogy miket is eszünk, azaz egészen pontosan miket is ehetünk, amik nem okoznak allergiás reakciókat a szervezetben. Egy ilyen felvezető után pedig már csak egy kérdés maradt:

Hogy mely fehérjeforrások a legjobbak a bélrendszer és az emésztés egészséges működéséhez? Galériánkra kattintva megtudhatod!

Nemcsak a testi, de a szellemi egészség is nagyon fontos! Hogy pontosan mely ételek azok, amik segíthetnek kicsit oldani a benned lévő stresszt? Mutatjuk is!

Az InStyle magazin írása.